Ekonomi

2017'nin alışveriş istatistikleri açıklandı

Mobil sadakat uygulamaları Türkiye'de sektörünün önemli uygulamalarından Hopi, 2017'nin alışveriş istatistiklerini açıkladı.

Türkiye'de 2017'nin alışveriş istatistiklerini açıkladı. Rakamlara göre Samsunlular  Karadeniz Bölgesi'nde alışverişte zirvede yer aldı.

Mobil sadakat uygulamaları Türkiye'de sektörünün önemli uygulamalarından Hopi, 2017'nin alışveriş istatistiklerini açıkladı. Ocak-Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen alışveriş rakamlarının açıklandığı istatistiklere göre 2017'nin en çok satan ürünü ayakkabı oldu. En çok alışverişi erkekler yaptı. En çok alışveriş yapılan saat 17.00, ay Aralık, gün ise Pazar oldu.  

  Mobil sadakat uygulamaları Türkiye'de sektörünün önemli uygulamalarından Hopi, Türkiye'nin 2017'deki alışveriş istatistiklerini açıkladı. Verilere göre; 2017'nin en fazla satın alınan ürünü ayakkabı oldu. Ayakkabıdan sonra pantolon ve tişört geldi. 2017'de en fazla alışverişi erkekler yaptı. Tüm yaş gruplarında en fazla alışverişi ise 36-45 yaş arasındaki erkekler gerçekleştirdi. Tüm alışverişlerin neredeyse yarısı (yüzde 42) 36-45 yaş grubu tarafından yapıldı.

  2017'de en çok tercih edilen renk yüzde 46 ile siyah oldu. Siyahın ardından lacivert ile mavi geldi. Turuncu ise 2017'nin en az tercih edilen (yüzde 1) rengi oldu. Üst giyimde en çok (yüzde 50) uzun kollu ürünler tercih edildi. Kıyafet tarzlarına göre Türkiye'nin tercihi 'casual' oldu. Satılan ürünlerin yarısını casual tarzı ürünler oluşturdu. Klasik giyim yüzde 23, 'smart casual' ise yüzde 14 ile en çok tercih edilen diğer tarzlar olarak dikkat çekti. Ayakkabılarda topuklarına göre en çok tercih edilenler düz ayakkabılar olurken 100 kişiden 7'si yüksek topukluları tercih etti.

 SAMSUN KARADENİZ'DE BAŞI ÇEKİYOR

  Tüm alışverişlerin 3'te 1'i (yüzde 33) İstanbullular tarafından gerçekleştirildi. 2017'de en çok alışveriş yapan diğer iller ise sırasıyla Ankara (yüzde 9) ve İzmir (yüzde 8) oldu. Marmara Bölgesi'nde en çok alışverişi İstanbul'dan sonra Bursa, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara ve Konya, Ege Bölgesi'nde İzmir ve Denizli, Akdeniz Bölgesi'nde Adana ve Antalya, Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon ve Samsun, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı ve Elazığ, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise Gaziantep ve Diyarbakır yaptı.

EN ÇOK PAZAR GÜNÜ TERCİH EDİLDİ

  Alışverişlerin çoğu 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Yıl boyunca en çok Pazar günleri alışveriş yapıldı. 2017'deki tüm alışverişlerin yüzde 22'si Pazar günleri gerçekleştirildi. Pazar gününün ardından en çok alışveriş yapılan gün Cumartesi oldu. Hafta içinin en çok alışveriş yapılan günü ise Çarşamba oldu. Ay bazında en fazla alışveriş Aralık ayında gerçekleşti. En az alışveriş ise Şubat (yüzde 6) ayında yapıldı.

  ERKEKLERİN İLGİSİ DAHA YOĞUN


  Alışveriş alışkanlıkları il ve cinsiyet bakımından değerlendirildiğinde kadınların erkeklere oranla en çok alışveriş yaptığı il Rize oldu. Rize'nin ardından kadınların erkeklerden daha fazla alışveriş yaptığı tek il ise İzmir. Kadınlarla erkeklerin neredeyse aynı oranda alışveriş yaptığı iller; İstanbul, Ankara ve Bursa oldu. Diğer illerde ise erkekler kadınlara göre daha fazla alışveriş yaptı.