Ekonomi

Yerli Otomobil Samsun'da

Samsun Valisi Osman Kaymak," Yeri otomobilin Samsun'da yapılması için mücadele ediyoruz" dedi.

Asarcık ilçesinde konuşan Vali Osman Kaymak, Türkiye'nin gündeminde olan ve birçok ilin üretimi noktasında talip olduğu yerli otomobil üretimine Samsun olarak talip olduklarını söyledi.
 
Türkiye'nin yerli ve milli otomobilinin üretim yerinin Samsun olmasını arzu ettiklerini söyleyen Vali Osman Kaymak,bu yönde çok ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirterek "Milli ve yerli otomobilin Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yapılması konusunda ciddi çalışmamız var. Bunu hükümetimize sunduk. Otomobili yapacak firmalara da dosyamızı gönderdik” diye konuştu. 

İlçede gerçekleştirdiği ziyaret ve incelemeler ardından Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda muhtarlara hitap eden Vali Osman Kaymak,şöyle konuştu:

FİRMALARA DOSYA GÖNDERDİK

"Milli ve yerli otomobili Havza OSB’de yapılması konusunda ciddi çalışmamız var. Bunu Hükümetimize sunduk. Otomobili yapacak firmalara da dosyamızı gönderdik. Onların da burada olması sonucu bölgemizde işsizlik azalacaktır.  Bunu her zaman söylüyoruz. Samsun’un potansiyelinin fazla kullanılmadığını düşünüyoruz. Bunun kullanılması içinde istihdamı çok önemsiyoruz. Organize Sanayi Bölgeleriyle Samsun’u sanayi kenti yapma şansımız var. Sağlık ve spor alanında çalışmalarımız var. Sağlık Bakanımızın da ilimizden olması büyük bir avantaj. Bu avantajı en iyi şekilde kullanmamız gerek. Siz muhtarlar bizim için çok değerli ve kıymetlisiniz. Sizler halkımızın eli ve kulağısınız. Sizler bizlerle halkımız arasında köprüsünüz. O yönüyle bütün kurumlar sizin taleplerinizi dikkate almak durumunda ”

BUNU HER ZAMAN SÖYLÜYORUZ

Konuşmasında Asarcık'ın kalkınmasını da önemsediklerini ve temel hedeflerinin ilçe insanların mutlu olması ve göçün durdurulması olduğunu söyleyen Kaymak, " Biz buradaki arazileri iyi değerlendiremediğimiz için elimizdeki imkanları çok iyi kullanamadığımız ve insanlarda geçinemediği için doğal olarak göç etmekter. Asarcık dağlık bir yer değil, bu arazi çok daha verimli bir hale getirilebilir. Olabildiğince araziden daha çok verim almak durumundayız. ilçedeki veteriner, Ziraat Mühendisleri ve Teknisyenleri en iyi şekilde çalıştırarak devletimizin olduğu pek çok kaynağı değerlendirmeliyiz’dedi.

DESTEKLERDEN İSTİFADE EDİN
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibe desteğinden  de Asarcık'ın yararlanmasını isteyen Vali Kaymak, "Ülkemizin kalkınması açısından birinci öncelik tarım ve hayvancılıktır. TKDK yüzde 70'e varan pek çok projeye hibe desteği vermekte. Ayrıca OKA ve DOKAP'ın destekleri var. Bunların hepsinin araştırıp, köyümüzdeki kaynakları çok iyi kullanmamız gerekmekte" diye konuştu.Vali Kaymak, ziyaretlerin ardından  Diyarbakır'da silahlı saldırı sonucu şehit olan Jandarma Er Mahir Emen'in ailesini ziyaret ederek, taziyede bulundu.
 
Konuşması ardından muhtarların talep, sorun ve önerilerini dinleyen Vali Osman Kaymak, çözüm konusunda kendileriyle istişarede bulunarak, ilgili birim yetkililerine talimat verdi.

 
Resimaltı: Ziyarette, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr.Muhammet Ali Oruç, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür V. Nail Kırmacı katıldı.