Ana Sayfa Kültür & Sanat Atık şişeler elinde sanata dönüşüyor

Atık şişeler elinde sanata dönüşüyor

Samsun’da 37 yıldır atık eşya toplayarak rölyef çalışması yapan 53 yaşındaki Temel Samangül, içki şişelerini sanat eserine dönüştürüyor.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2017 Perşembe 14:56
Atık şişeler elinde sanata dönüşüyor
Agromec

Evli ve 2 çocuk babası olan heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, atık eşyaları süs eşyasına çevirerek, geri dönüşüm vazifesi yaptığını söyledi.

25 yıldır sanatını Samsun’da sürdürdüğünü söyleyen Samangül, “Hemen hemen her boydan şişelerin üzerinde işlem yapıyorum. Onların üzerilerine çeşit çeşit motifler işliyorum. Yeri geliyor çöpten şişe topluyorum. Bazı zamanlarda büfelerden ve meyhanelerden içki şişeleri geliyor. Bunların temizliğini yaparak bir sanat eserine dönüşmelerini sağlıyorum" dedi.

ŞİŞELERİN ÜZERLERİNİ İŞLİYOR

Türkiye’nin tarihini şişeler, tabaklar ve kadehler üzerine işleyerek, bunları turizme ve ekonomiye sunuyorum. Bu şişeleri genelde temizlik işçileri toplayıp bana getirirler. Bende onlara her şişe başına 1 TL veririm. Bana göre atılan her bir şişenin sanatsal değeri vardır. Bir zamanlar çöplere atılan bu şişeler, yaptığım sanatsal çalışmalardan sonra evlerin en güzel yerlerine süs eşyası olarak konuluyor. Tabii bu şişelerin birer sanat eserine dönüşmesi hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bundan daha güzel ne olabilir. Ben işimi severek yapıyorum. Bu sanatla uğraşmak beni mutlu ediyor” dedi.

YORUMLAR
  • yorum2017-08-15 18:27:06Vedat

    Başarılarının devamını dilerim sayın samangul.Sizin gibi sanatçıları yaşatmak lazım

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Samsun'da Manga rüzgarı esecek

Samsun'da Manga rüzgarı esecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık