Ana Sayfa Ekonomi Balıkçılık da yasaklar daha sıkı olmalı

Balıkçılık da yasaklar daha sıkı olmalı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, denizlerdeki yasakların daha sıkı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2017 Pazar 14:34
Balıkçılık da yasaklar daha sıkı olmalı
Agromec

Hamsi ihracatında geçen seneye göre düşüş yaşandığını belirten Gürdoğan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nden alabalık ihracatının da başladığını dile getirdi. Gürdoğan, “Türkiye’de balık denilince akla Trabzon geliyor ama Trabzon balıkta öncü olacağına şuanda rakamlara baktığımızda hiçte öyle olmadığını görüyoruz. Dünyadaki teknolojileri ülkemize ve bölgemize taşımamız gerekiyor. Kalkan balığına o kadar emek verildi yapıldı ama biz halen daha bir çiftlik kurabilmiş değiliz” dedi.

HOYRATÇA AVLANIYORLAR

Belirli yasakların getirilmesiyle denizlerin koruma altına alınacağını kaydeden Gürdoğan, “Özellikle geçmiş yıllarda gırgır diye tabir ettiğimiz yuvaların çıkarılmasıyla beraber denizdeki doğal tabiat alanlarını koruyamadığımızdan dolayı her sene düşüş yaşıyoruz. Belirli korumaların getirilmesi lazım. Balıkhaneye gittiğiniz zaman hamsi, istavrit, mezgitin hoyratça avlandığını görüyoruz. İstanbul Boğazı’nda lüfer belirli bir koruma altına alındı. Bu denizler gelecek kuşaklara aktarılması noktasında yasakları daha sıkı hale getirmemiz lazım. Norveç’te 35-40 milyar dolar sadece balıktan para kazandığını görüyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamıza rağmen bunları yeterli olarak kullanamıyoruz” ifadelerini kullandı.
İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık