Ana Sayfa Dünya "Fare gibi yanacağız"

"Fare gibi yanacağız"

Yunanistan'dan İtalya'ya 480 yolcu ve mürettebatıyla sefer yaptığı sırada yanmaya başlayan İtalyan Norman Atlantic adlı arabalı feribottan 190 kişinin kurtarıldığı, 1 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Tahliye edilenle arasında 13 Türk de bulunuyor.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 11:39
Agromec

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, yılbaşı tatili için iki otobüsle İtalya'ya gelmek için gemiye binen 53 Türk yolcudan 13'ü tahliye edildi. Söz konusu yolcuların, İtalya'nın güneyindeki Brindisi kentine getirilmek üzere oldukları açıklandı. Daha sonra Roma'ya gelmeleri beklenen yolcuların, buradan da Türkiye'ye hareket edeceği bildirildi.


Roma Büyükelçiliği'nden 4 yetkili, söz konusu Türk vatandaşlarını karşılamak ve onların sıkıntılarıyla yakından ilgilenmek için Brindisi kentine intikal etti. Gemiden kurtarılan 60'a yakın yolcunun şimdiye kadar İtalya'ya ulaştırıldığı belirtildi.


İtalyan Donanması ve Yunanistan'a bağlı ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü operasyonla şimdiye kadar kurtarılan 190 kişi arasında biri 2, diğeri 4 yaşında olan çocuklarıyla birlikte Suriyeli hamile bir kadın da bulunuyor.


İTALYA BAŞBAKANINDAN, HEM TÜRK GEMİSİ HEM DE İTALYAN GEMİSİ İÇİN TEŞEKKÜR MESAJI


Trajik olayın ardından İtalya'nın güneyindeki sahil kentlerinde bulunan tüm hastaneler ve sağlık kuruluşları alarma geçirildi. Noel tatili nedeniyle başkent dışında bulunan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, bu olayın ardından Roma'ya döndü.Renzi, hem Ravenna kentinde batan ve 11 mürettebattan 2'sinin öldüğü, 4'ünün ise halen kayıp olduğu Türk gemisi Gökbel, hem de Norman Atlantic'te kurtarma çalışmalarına katılan İtalyan görevlilere Twitter hesabından teşekkür etti. Renzi, dün gece paylaştığı mesajında, "Ravenna ve Norman Atlantic arasında saatlerdir çalışanlara teşekkür ediyorum. İtalya, azminizden dolayı sizinle gurur duyuyor. Uzun bir gece olacak, teşekkürler!" ifadelerini kullandı.İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti de Twitter hesabından, kurtarma çalışmalarının gece de süreceğini yazdı.


FARE GİBİ YANACAĞIZ


Gemiden kurtulan bazı yolcular dehşet anlarını, "Titanic faciası gibi" sözleriyle anlattı.
Bir Yunan kanalına gemiden telefonla bağlanan bir yolcu ise, "Fareler gibi yanacağız burada. Ne kadar daha dayanabiliriz bilmiyorum. Yardım edin" ifadelerini kullandı. Bir diğer yolcu ise soğuktan ölmemek için tüm yolcuların birbirlerine sarılarak oturduklarını aktardı.


GEMİDE 6 KUSUR BULUNMUŞ

Öte yandan, İtalyan basınında yer alan iddialara göre, Norman Atlantic'in son kontrolleri 19 Aralık'ta yapıldı ve hazırlanan raporda, 2 ay içinde giderilmesi gereken yapısal ve güvenlik ile bağlantılı 6 kusur tespit edildi. 10 kadar ülkenin üye olduğu Denizcilikte Paris Memorandumu'nun (Paris Mou) verilerine göre, Yunanistan'ın Patrasso Limanı'nda yapılan kontrollerde, yangına dayanıklı kapıların ve güvenlik uyarılarını içeren ışıklı sistemlerinin yetersiz, normlara uygun olmadığı ortaya çıktı. Ancak belirlenen kusurların ağır olmamasından ötürü geminin seferlerine deva etmesinde sakınca görülmediği de raporda yer aldı. 2011 yılında Malta'daki La Valletta Limanı'nda yapılan kontrollerde de, söz konusu gemide aynı sorunların tespit edildiği ortaya çıktı.

 

 

YUNANİSTAN'dan İtalya'ya 480 yolcu ve mürettebatıyla sefer yaptığı sırada yanmaya başlayan İtalyan Norman Atlantic adlı arabalı feribottan 190 kişinin kurtarıldığı, 1 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Tahliye edilenle arasında 13 Türk de bulunuyor.


Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık