Ana Sayfa Dünya Karadeniz somonu ithal somona rakip

Karadeniz somonu ithal somona rakip

Karadenizli balık üreticileri, "İthal Norveç somon balığının sadece reklamı var"

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2017 Pazartesi 14:07
Karadeniz somonu ithal somona rakip
Agromec

Su Ürünleri Mühendisi Selim Altaş, “İthal Norveç somonu ile Karadeniz somonu arasında lezzet ve kalite farkı yok. Sadece Norveç somonunun reklamı iyi yapılıyor”

Karadenizli balık üreticileri, ithal edilen Norveç somonundan daha ucuz ve aynı kalitede somon üretmelerine rağmen gereken ilgiyi göremediklerinden yakınıyor. Karadeniz’de 1990’lı yıllarda deneme amaçlı başlayan ve aradan geçen yıllar içerisinde giderek gelişen kafeslerde somon üretimi günümüzde gelişerek sürüyor. Perşembe'de 6 işletmeye ait ağ kafeslerde 2015 yılında bin 200 ton, 2016 yılında ise bin 800 ton somon üretimi gerçekleştirilirken, bu yıl sonuna kadar 2 bin tonu aşkın somon üretimi bekleniyor.

NORVEÇ SOMONU REKLAM YAPIYOR

Perşembe ilçesi açıklarında somon üretimi gerçekleştiren firma sahibi ve Su Ürünleri Mühendisi Selim Altaş, son dönemde ithal Norveç somonu ile Karadeniz somonu arasında sürekli bir tartışma yaşandığına dikkat çekerek, “İthal Norveç somonu ile Karadeniz somonu arasında lezzet ve kalite farkı yok. Sadece Norveç somonunun reklamı iyi yapılıyor” dedi.

KALİTE VE LEZZETTE FARK YOK

İthal Norveç somonunun omega 3 bakımından daha zengin olduğunu ima eden reklamlar yayınlandığını hatırlatan Altaş, “Norveç’ten gelen somon ile Karadeniz somonu arasında bir fark yok. Norveç’ten gelen balıklar 4-5 kilo civarında, bizde üretilen somonlar ise 3-4 kilo civarında oluyor. Lezzet anlamında bir farkı yok, biz bunu denedik, gördük. Ayrıca fiyat farkı var. Norveç balığı (somonu) İstanbul’da dilimi 60-65 liradan satılıyor. Bizim burada ürettiğimiz ve gönderdiğimiz balıklar ise 30-35 liradan satılıyor. Yani yarı yarıya bir fark var. Kalite ve lezzet anlamında bir fark yok” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık