Ana Sayfa Ekonomi Karadenizbirlik ürün alım hedefini açıkladı

Karadenizbirlik ürün alım hedefini açıkladı

Karadenizbirlik, 2017 yılı ayçiçeği ön alım fiyatının 1,65 lira olarak açıkladı. Birlik 50 bin ton alım hedefliyor

Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2017 Cuma 15:33

Karadenizbirlik ürün alım hedefini açıkladı
Agromec

Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, 2017 yılı ayçiçeği ön alım fiyatının 1,65 lira olduğunu açıkladı. Eraslan, "Birlik olarak 50 bin ton alım hedefliyoruz" dedi.


Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), 2017-2018 sezonu ayçiçeği alım kampanyasını başlattı. Genel Müdür Ünal Erarslan, 2017 yılı ayçiçeği ön alım fiyatının 1,65 lira olduğunu açıkladı. Genel Müdür Ünal Erarslan, "Ayçiçeği ürün alım kampanyamızın başladığı bugünlerde, 2017 yılı ayçiçeği hasadı bölgemiz genelinde hızla devam etmekte. Dünya genelinde yağlık ayçiçeği rekoltesinde artış olacağı tahmin edilmekte, bu durum ve birçok faktör bölgemiz için, ürün fiyatlarının, şekillenmesinde belirleyici olmakta" dedi.

ÜRETİCİYE FİYAT FARKI VERİLECEK

Birlik Yönetim Kurulu olarak, mevcut şartlar çerçevesinde üretici lehine azami gayret gösterdiklerini belirten Erarslan, "Bu amaç doğrultusunda, ayçiçeği ön alım fiyatını 1,65 TL/Kg olarak belirledik. Birlik olarak hedefimiz 45-50 bin ton ürün mübayaa etmek" dedi.Karadenizbirlik'in, üreticinin spekülatif hareketlerden etkilenmemesi ve ürününün ucuz fiyatla elinden çıkarılmasına engel olmak adına, üretici lehine piyasayı regüle ettiğini ve açıkladığı avans fiyat ile üreticinin sigortası olduğunu söyleyen Erarslan, “İlerleyen zamanda, piyasa şartları çerçevesinde, üreticiye ayrıca fiyat farkı ödemesi de yapılacaktır" dedi.

EN FAZLA DÖVİZ ÖDEDİĞİMİZ KALEM

Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, açıklamasında ayrıca şunları söyledi: “Halen ülkemiz yağlı tohum ihtiyacının 3’de 2’si yurt dışından karşılanmakta olup, ülke çapında en fazla döviz ödediğimiz kalemlerden biri yağlı tohumlar ve bunların yan ürünleridir. Türkiye yağlık ayçiçeği ve diğer yağlı tohumların üretimi için uygun toprak yapısına, ekim alanına ve iklime sahiptir. Ülkemizin mevcut yağlı tohum üretim potansiyeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde arttırılmalıdır. Bunun için devletçe ödenen destekleme primlerinin arttırılması ile teşvik edici uygulamaların devreye sokulması gerekmektedir. Yerli üretimin ve yerli üreticinin buluştuğu kooperatifler üst birliği olarak Birliğimiz, tüm kaynaklarını, yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devamı yönünde her zaman seferber etmiştir. Yeni ürün ön alım fiyatımızın üreticilerimiz ve Türk tarımı için hayırlı olmasını dileriz."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık