Ana Sayfa Dünya Katar'la ilişkilerini koparanların sayısı artıyor!

Katar'la ilişkilerini koparanların sayısı artıyor!

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, Doha yönetimiyle diplomatik ilişkileri kesti. Dört ülkeye saatler sonra Yemen, Libya ve Maldivler de katıldı.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2017 Pazartesi 14:15
Katar'la ilişkilerini koparanların sayısı artıyor!
Agromec

Arap ülkeleri ve dünya, beş Müslüman ülkenin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesiyle çalkalanıyor. Suudi arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Doha yönetimiyle ilişkileri kesme gerekçesini terörizme destek ve aşırılıklara kucak açma olarak açıkladı. Yemen, Libya ve Maldivler de listeye gün içnide dahil oldu. Irak ise, yaptığı açıklamayla Katar'ın yanında saf tuttu.

Söz konusu ülkeler, Katar'la tüm kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı. Katarlıların yedi ülkeye seyahat etmesi de yasaklandı.
Katar karşıtı bloğun başını çeken Suudi Arabistan, resmi açıklamasında terör örgütlerini barındırmakla suçladığı Doha yönetimini teröre destek vermekle suçladı. Riyad yönetimine göre, Katar İran'la aynı cephede yer alıyor ve Yemen'deki Husilerin arkasında  duruyor. Açıklamada, Katar ayrıca basın yayın organlarıyla da terör örgütlerinin progpagandasını yapmakla itham edildi.
Yemen de katıldı

Yıllardır iç savaşa sahne olan Yemen de dört ülkeye katıldı, Katar'la tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu. Sana yönetimi, Katar'ın ülkede ordu birlikleriyle çatışan Husilere destek verdiğini savundu.

Çalkantılı yıllar geçiren bir başka ülke Libya'da ise ülkenin doğusunu kontrol eden hükümet Katar'la ilişkilerini kestiğini açıkladı. Doğudaki hükümet, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.
Maldivlerin Katar karşıtı gruba katıldığını, Suudi Arabistan televizyonu El Arabiya duyurdu. Maldivler, söz konusu kararı alan ilk bölge dışı ülke oldu.

Koalisyondan çıkarıldı

Katar ayrıca Yemen'deki uluslararası koalisyondan çıkarıldı. Halihazırda Yemen'de Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap koalisyonu İran destekli Husiler'e karşı savaşıyor. Yaklaşık dört yıldır çatışmaların sürdüğü iç savaş ülkesinde, on binlerce insan yaşamını yitirdi.

48 saat süre

Doha'daki büyükelçisini geri çağıran Bahreyn, Katar diplomatlarına ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi.Birleşik Arap Emirlikleri, yarından itibaren Dubai'den Doha'ya tüm uçuşların askıya alındığını açıkladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Erdoğan'dan ABD ve Kuzey Kore uyarısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık