Ana Sayfa Ekonomi Samsun'da TOKİ konutları teslim edildi

Samsun'da TOKİ konutları teslim edildi

TOKİ Başkanı Ergün Turan: "Bu yıl şimdiye kadar yapımı tamamlanan Samsun, Nevşehir, Niğde, Adapazarı, Sakarya, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de 10 bin 491 konut ve iş yeri teslim edildi" dedi.

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2017 Pazar 17:30
Samsun'da TOKİ konutları teslim edildi
Agromec

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl 16 ilde yapımını tamamladığı 10 bin 491 konut ve iş yerini sahiplerine teslim etti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada yaklaşık 2,5 yıl önce aldıkları önemli kararlardan biri olan yatay mimariye öncelik verilmesi konusundaki çabalarının sonuç vermeye başladığını ve pek çok ilde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlatıldığını belirtti. Bu değişiklikle başta kadim şehirler olmak üzere tüm mekanlarda yatay bir yapılaşmaya öncelik verildiğini vurgulayan Turan, geçen yıl ihale edilen 64 bin konutun 47 bininin, yani yaklaşık yüzde 74'ünün 6 ve daha az katlı binalardan oluştuğunu söyledi. Bu yıl tamamlanan ve sahiplerine teslim edilen konutlara ilişkin bilgi veren Turan, "Bu yıl, şimdiye kadar yapımı tamamlanan Samsun, Nevşehir, Niğde, Adapazarı, Sakarya,  Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de 10 bin 491 konut ve iş yeri teslim edildi" diye konuştu.

EMEKLİLERE AYRI KONTENJAN

Turan, bu kapsamda üç yıl içinde ihalesi gerçekleştirilen konut sayısının 93 bini geçtiğini kaydetti. TOKİ'nin 14 yıllık süre içinde ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut niteliğinde olduğunu dile getiren Turan, "Fakat son yıllarda ürettiğimiz konutların ise yaklaşık yüzde 95'i sosyal konuttur. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 98'e çıkarılmıştır. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrılmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

30 BİN KONUT İHALE EDİLDİ

Bu yılki konut hedefinin 65 bin olduğunu vurgulayan Turan, bu yıl temmuz ayı sonuna kadar ihale edilen konut sayısına ilişkin şu bilgileri verdi:"5 bin 688 konutluk 17 ihalenin tarihi belli oldu, bin 912 konutluk 6 ihale inceleme aşamasında, 7 bin 476 konutluk 17 ihale sözleşme aşamasında, 15 bin 39 konutluk 40 ihalenin ise sözleşmesi imzalandı. Toplamda şimdiye kadar 30 bin 115 konut hedefine ulaştık."

668 MİLYON TL KREDİ KULLANDIRILDI

TOKİ Başkanı Turan, şehit aileleri ve görev malulleri için faizsiz konut kredisi kullandırdıklarını söyledi. Bu yılın nisan ayı sonuna kadar 19 bin 907 kişiye toplamda 668 milyon lira kredi kullandırıldığını ifade eden Turan, "Geçen yıl ise bin 317, son 4 ay içinde de 551 aileye kişi başına 102 bin lira faizsiz kredi açılmıştır" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

YÖREX Fuarı’na Samsun damgası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık