SAMSUN KİTAP OKUYOR SONU NEREYE GİDİYOR?

23.02.2018 16:25 Tüm Yazıları

Merhaba Kıymetli Okuyucularım; 31 Ocak 2018 Tarihinde Toplumun Nefesi adlı bu köşemde ‘’ZAMAN AYIRMAK BİR FARKINDALIKTIR’’ Başlığı adı altında kaleme almış olduğum duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım.

 Bunları şimdi tekrardan bir okuyalım;

 

   Hayatın içinde anlık yaşam kıvılcımları oluşur, bunu değerlendirmek bizlerin elinde. Hayata güzel bakanlar güzel yaşar. Tavsiyem, bu sözümü yabana atmayın göreceksiniz sonuç sizin lehinize dönecektir. Aile yaşamında da bu böyledir.

 

   İnsanları değiştiremezsiniz, tek çözüm sizin farklı bakışınızla değişime yaklaşımınızdır.

   Çözüme örnek vermek gerekirse; düşünün bir karşınızdaki insanı gözü görmeyen tarafına devamlı yüklendiğiniz zaman hem siz, hem de karşı taraf yorulur, sonrası çözümsüzlükler baş gösterir.

 

  Gelelim şimdi; zamanı kullanmadaki düşündürücü ve düşünülmesi gereken kısa vecize sözleri sizlerle paylaşmak istedim.

 

 1. Yaşamaya zaman ayırın; çünkü zaman bunun için vardır.
 2. Vakit öldürmek intihar etmek demektir.
 3. Çalışmaya zaman ayırın başarının bedeli budur.
 4. Düşünmeye zaman ayırın gücün kaynağı budur.
 5. Eğlenmeye zaman ayırın, sağduyunun kaynaklarından biri budur.
 6. Çevrenizdekilere nazik davranmaya zaman ayırın, mutluluğa giden yol budur.
 7. Hayal kurmaya zaman ayırın, dünyanın dertlerini kısa bir zaman unutmak için en tatlı çözüm budur.
 8. Çevrenize bakmaya zaman ayırın, günler insanın bencil olmasına izin vermeyecek kadar kısadır.
 9. Gülmeye zaman ayırın, ruhun müziği budur.
 10. Çocuklarla oynamaya zaman ayırın, bu zevklerin en büyüğüdür.
 11. Terbiyeli olmaya zaman ayırın bu toplum insanının sembolüdür.
 12. Kitap okumaya zaman ayırın, çünkü sizin en büyük manevi servetinizdir.
 13. Ben değil, biz olmaya çalışın.


   Şimdi anlatmak istediğim konu Samsun Valiliğimiz tarafından başlatılan “Samsun İçin Okuma Vakti” kampanyasının Ülke sınırlarını aşmış olması bununda Samsun Valiliğimiz tarafından başlatılmasının önemi ve de farkındalık yaratması aklıma şu soruyu getirdi.

Nasıl biz bu Ülkemizin bağımsızlığını Samsun’dan başlatıp zafere ulaştıysak bu günde GELECEK NESİLLER ADINA OKUYAN BİR Ülke olacağımıza İnancım tamdır. Bu nedenle; SAMSUN KİTAP OKUYOR SONU NEREYE GİDİYOR? Demek istedim.

 

  Ayrıca; Bu konuda İHA Haber ajansının “Samsun İçin Okuma Vakti” yazısını nokta ve virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşmak istedim.

 

   Buyurun o zaman; Samsun Valiliği tarafından başlatılan Afrin’deki Mehmetçikten iş makinesindeki operatöre kadar herkes kitap okuyarak destek veriyor.
“Samsun Okuyor, Samsun İçin Okuma Vakti Projesi” 8 Şubat’ta başlatıldı. Samsun Valiliği önderliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Samsun Maarif Hareketi kapsamında başlatılan okuma etkinliğinde Samsunlular her akşam saat 20.00’de tüm teknolojik aletleri bırakarak kitap okuyor. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılan etkinliğe birçok ünlünün yanı sıra Türkiye’deki yabancı sporcular, yurt dışından bazı yabancılar, umreye giden Samsunlular, tarlada çalışan çiftiler, güvenlik güçleri, pazarcılar, taksiciler, siyasiler, imamlar ve 7’den 70’e herkes destek veriyor. Samsun İçin Okuma Vakti kampanyası zaman zaman sosyal medyada Türkiye gündeminde 1. sırada alıyor. 


 Kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için böyle bir projeye imza attıklarını ifade eden Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, “Normal bir insan herhangi bir konuyu 4 saatte çözerken, kitap okuyan vatandaş ise 1 saatte konuyu çözüyor. Kendine de 3 saat vakit kalıyor. Bu bile kitap okumaya başlamamız için çok güzel bir nedendir. İlimizde kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bir proje başlattık.

 

 Öğretmenler, okulda öğrencilere kitap veriyor, gayret ediyor ama bir türlü okuma alışkanlığını çocuklara kazandıramıyoruz. Çocukların elinde tablet, telefon ya da bilgisayar gibi teknolojik aletler olduğundan maalesef kitaba alışamıyor. Aslında bunu bir yerde de aileler engelliyor.

 Biz, kitap okuma eğitimini sadece çocuklarla değil de ailelerle birlikte başlayacağını düşünerek bütün Samsun’a okuma alışkanlığı kazandırmak için ‘Samsun Okuyor’ kampanyası başlattık.

  Her gün saat 20.00’de bütün Samsunlular, evlerindeki elektronik cihazları bir kenara atarak, ‘Samsun okuyor ben de okuyorum’ şeklindeki kampanyaya katılıyorlar. Bu zamana kadar kampanyaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Kitap okumak insana çok şey katıyor.

  Televizyon izleyen insanlar ekrana kilitlendiği için diğer faaliyetleri durduruyor. Kitap okumayı çocuklara veremiyoruz. Çocuklar diyor ki, ‘Babam okumuyorsa ben de okumuyorum’ diyor. Sigara içen bir insanın çocuğuna ‘sigara içme’ demesinin ne kadar etkisi olduğunu düşünürsek, kitap okumanın faydasını anlatırken ailelerin de kitap okuması gerekiyor. Çocuklarımız ve ailelerimizin faydası için lütfen kitap okuyalım” dedi.
  Samsun İçin Okuma Vakti etkinliğine destek veren birçok meslek grubu çalışanı, kitap okuduğu zamanları video olarak kaydederek sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar. Vatandaşların paylaşımları herkes tarafından büyük beğeni topluyor.

 

  Ayrıca ben ve ben gibi emekli Astsubaylar göreve çağrıldığımızda her an tereddütsüz koşa koşa cepheye gideceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

 

  Ayrıca şu an cephede mücadele veren Türk Askerimiz ile ÖSO. ‘güçlerinin, Allah yar ve yardımcıları olsun.

 

TOPLUMUN, AİLENİN VE DÜNYANIN EN BÜYÜK İLACI İLETİŞİMDİR.

   Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum.

  Saygılarımla.

 

   Birlikte siz, biz demeden sıcak sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim.

   Hoşça kalın.

                                                                                                          KAZIM    İLHAN                

                         SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

kilhan61@ hotmail.com