Sağlık

Minik Yunus Yardım Eli Bekliyor

BİR ANNENİN YARDIM ÇIĞLIĞI

Samsun'da 3 çocuk annesi Hafize Baydenk'in tek isteği 10 yaşındaki engelli çocuğunun tedavi edilmesi için gerekli yardımın yapılması.

 

 

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan Hafize Baydenk, çocuklarıyla ilgilenmediği için eşiyle ayrılıp 3 çocuğuyla birlikte yaşamaya başladı. 7, 10 ve 13 yaşlarında 3 çocuğu olan Baydenk'in ortanca çocuğu Yunuz Emre Akdağ, mental motor retardasyon, epilepsi ve pnömoni hastası. Ayrıca eklem rahatsızlıkları da bulunan minik boğazında takılı olan trakeostomi olmadan nefes alamıyor. 10 senedir minik Yunus Emre ile ilgilendiği için çalışamayan, evden dahi nadiren çıkan Baydenk'in tek isteği oğlunun sağlığı için gerekli yardımın yapılması.

 

"SESİMİZİ DUYUN"

Çocuğunun ayağa kalkamayacağını fakat tedavilerinin yapılması halinde sağlığına kavuşacağını ifade eden fedakar anne valilikten yardım istedi. Tek gelirinin devlet tarafından oğlu için yatırılan engelli maaşı olduğunu ifade eden Baydenk, "Çocuğum 13 günlükken rahatsızlanınca hastaneye gittik ve hastalığını öğrendim. Oğlum bu zamana kadar 5 kez ameliyat oldu. Ben oğluma baktığım için çalışamıyorum. 1 sene öncesine kadar part time işlerde çalışabiliyordum ama evladımın durumu kötüye gidince orayı da bırakmak zorunda kaldım. Oğlumu bırakacağım kimse yok çoğu zaman dışarıdaki işlerimi bile halledemiyorum. Bakıcı maaşları çok yüksek bir bakıcı tutup çalışmaya başlamak istesem aldığım paranın hepsini bakıcıya vermek zorunda kalacağım. Sayın Valimizden destek bekliyorum bana yardım etsinler. Yetkililerden tek isteğim oğlumun tedavi masraflarının karşılanması, onu rahat ettirmeleri" şeklinde konuştu.

 

"SOBALI EV ÇOCUĞUMA ZARAR"

Hijyenik ortamda bulunması zorunlu olan Yunus Emre için evini sürekli temiz tutmaya özen gösteren Hafize Baydenk ,"Sobalı evde yaşaması Yunus Emre için hiç sağlıklı değilmiş doktorlar öyle söyledi. Fakat benim doğal gazlı eve geçecek imkanım yok. Çünkü benim gelirim yok.

 

 

Devletin yatırdığı paranın dışında sadece ailemden para alabiliyorum o da nadiren çünkü onların durumu da ortada. Ben oğlumun ayağa kalkamayacağını biliyorum, fakat sağlığının iyiye gidebileceğini de biliyorum. Özel hastanelerde her şey parayla. Benim bunları karşılayacak gücüm yok" dedi.

 

 

Onur EMİRZA