Yaşam

Samsun'un 40 gün süren yağmur hasreti pazartesi bitiyor

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Samsun'a 40 gündür yağmur yağmadı.

Samsun'da günlerdir devam eden bunaltıcı sıcaklar hakkında açıklama yapan Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, "Bu dönemler, Samsun'da nemin ve sıcaklığın bunaltıcı olduğu bir dönem. Şu an bu sıcaklıklar Türkiye'nin genelinde yaşanan sıcaklıklardır. Herhangi bir anormal bir durum yoktur."dedi.

Şu anda yaşanan sıcaklıkların zarar verebilecek bir nitelikte olmadığını söyleyen Yüce," Bu sıcakların farklı bir şekilde değerlendirilmemesi lazım. Samsun'daki nem oranları da gayet normaldir. Sinop'ta nem oranı yüzde 90'lara kadar ulaşabiliyor. Bunlara bakıldığında şehrimizdeki nem oranı gayet normal. Geçmiş yıllara kıyasla yapılan değerlendirmelere göre sıcaklık ve nem oranları oldukça standart" diye konuştu.

PAZARTESİ YAĞIŞ GELİYOR

"Pazartesi günü yağış bekliyoruz"Samsun'da bugün itibariyle hava sıcaklığının 31 derece, nem oranının ise yüzde 68 seviyelerinde olduğunu belirten Yüce, "Sıcaklık ve nem önümüzdeki hafta başına kadar devam edecek. İl genelinde Pazartesi günü bir yağış bekliyoruz. Bu yağışla birlikte sıcaklığın da azalacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

GEŞMİŞ YILLARDA YAĞIŞ VARDI

40 gündür yağmur yağmıyor Meteoroloji Samsun 10. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Samsun'da Temmuz ayı itibariyle yağış görülmedi. Bu dönemde Samsun'un kırsal kesimlerine zaman zaman yok denecek az yağmur düşerken, Samsun ve merkez ilçelerinde 5 Temmuz'da sadece 0.4 miktarında bir yağış kaydedildi. Meteoroloji yetkilileri, geçmiş yıllarda Temmuz ayında Samsun'a 35 kilo yağış düştüğüne dikkat çekti.