M. Emin Dinççağ

DAVET


M. Emin Dinççağ
21 Mayıs 2017 Pazar 13:31
Agromec

 

KENT MÜZESİ

SAAT : 18.00

SANAT ve KÜLTÜR SEVERLER DAVETLİSİNİZ.

 

22 Mayıs Pazartesi günü ,Kent Müzesinde unutulmuş bir müzik adamı,Ladikli Mehmet Çelebi hakkında bir sunum yapacağım.

Kim, Ladikli Mehmet Çelebi ?

Gerçekten,önemli eserler bırakmış mı ?

Nereden çıktı,bu sunum ?

Nereden aklınıza geldi ?

Tüm bu soruların cevabını bulmak,bu konuda bilgi sahibi olmak için siz değerli Samsunluları toplantımıza davet ediyoruz.

Ne ; konu ile ilgili çevrelerde, ne de Samsun da Ladikli Mehmet Çelebi konusunda çok tatmin edici bilgi yok.Tanımadığımız için,bu tarihi şahsiyeti bilmiyoruz, döneminde 3 kitap yazmış,müzik nazariyatında yeri olan bu tarihi kişiliği tanımak ve Samsun Turizmine,kültür hayatına kazandırmak amacımızdır.80 küsur milyon nüfusu ile,binlerce yıllık geçmişi ile,koca bir çınar olan Türk Kültür birikimi elbette bir çok değer yetiştirmiştir. Ancak,kültür ve sanat,geçmişini iyi tanımak,ondan yararlanmak niyeti varsa daha iyi temeller kurabilir.Ve bu güçlü temeller üzerinde yükselen sanat ve kültür,gelişebilir,kendine özgü ama evrensel değerlerden kopmadan yolunda yürüyebilir.Ladikli Mehmet Çelebi, Türk Sanat Musikisinde önemli bir köşe taşı,temel ve bilgi,birikimidir.Bu bilgi ve birikim,bu günlere gelmiş ama buna emek veren,çalışmalar yapmış,nazariyatçı unutulmuş ise bu tarihe bir haksızlık olur !

Ladikli Mehmet Çelebiyi,tanıtmak belki de bir vefa duygusudur.

Bu konuda,konuya ilgi gösteren,gündeme taşıyan Samsun Yerel Tarih Grubuna,arkadaşlarıma  çok teşekkür ederim.

Bu konuya bir sanatçı duyarlılığı ile yaklaşan,çabalarıma destek olan,Kültür Bakanlığı,Klasik Türk Sanat Musikisi Korosuna,Sayın Şef Nihat Gönül'e, Müdürümüz Kemal Yurt,Değerli Nazan Saral Hanımefendiye teşekkür ediyorum.Toplantımızda günün bestelerini icra edecek olan saz arkadaşlarına teşekkür ediyorum ve emeklerine  sağlık diyorum.

Zaman bazen acımasız bir törpü gibi bir çok değeri ; olayı,anıyı, aşındırır,siler,unutturur.Oysa,unutmamız gereken,gözden kaçan,önemli bazı köşe taşları gelecek için gereklidir ve kültür adına üzerine kurduğumuz herşeyi belirleyen de bazen, o gözardı ettiklerimizdir.Zamanın ve hayatın her zaman vefa duygusu yoktur.

Ladikli Mehmet Çelebi,müzik adına, 15 yüzyılın sonunda, 3 kitap yazmış,bu günkü müzik anlayışının geçmişini ve geleceğini belirleyen pek çok nazari bilgiyi yeniden üretmiş ve bu güne ulaşan pek çok bilgiyi müzik alanına kazandırmıştır.Günümüzde unutulmuş,tarihin sarı,yıpranmış yaprakları arasında sessiz,sakin ,unutulanlar bölümünde yerini almıştır.

Bazen tatlı tesadüfler,esen ılık bir bahar yeli gibi üzerindeki tozu toprağı kaldırınca gerçekler ortaya çıkıveriyor. Doğum tarihi pek bilinmeyen, İsrafil zade diye anılan,Ladikli Mehmet Çelebi gibi, 20.nci yüzyıla kadar kitaplarına atıf yapılan,musikimizin bilimsel yönüne bu ayarda inceleyen,geliştiren,özgün eser veren başka bir müsikolog çıkmamıştır (Dr.M.Nazmi Özalp,Türk Musikisi Tarihi Kitabı)

Er Risalet'ül Fethiyye,Zeynü'l Elhan Fi'l Mit't-Te'lif,Zubdetü'l Beyan adlı kitapları günümüze,müzik bilgilerini taşıyan değerli eserlerdir.

Eserleri pek çok bilim adamına doktora tezi ve yüksek lisans konusu olmuş bu nazariyatçıyı tanımak,tanıtmak,unutulmuş tarih sayfalarından çıkarmak Samsun Yerel Tarih Grubuna nasip olmuştur.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık