Fikret Karadeniz

Fındık Alımları


Fikret Karadeniz
28 Nisan 2017 Cuma 15:44
Agromec


Yapılan araştırmalarda fındığımızın Batı Anadolu özellikle İstanbul’da sonlanan Batı Karadeniz kıyılarına, batıya doğru kaydığı bir gerçek.

Özellikle Samsun bu konuda yol almış durumda. Kocadağ eteklerinde fındık bahçeleri var. Kaldı ki Çarşamba Ovası ve Terme birer fındık ormanına dönüşmüş durumda.
Ne var ki, bizde fındığın ilk vatanı olan Doğu Karadeniz’de üreticiler başından beri yakınıcı olmuşlardır. Borsası Almanya’da olan fındığımızın ne yazık ki fiyatının oluşması da oradan kaynaklanıyor. 
Tek resmi alıcı Fiskobirlik iken başka bir resmi kuruluş daha Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de fındık alımı yapacak olması iki kurum arasında bir rekabete yol açar mı? Bilemeyiz. 
Bunu söylemek bir bakıma doğru değil kanısındayız. Çünkü üretici tektir. Elbette böyle bir çelişki fındığını yüksek fiyata vermek isteyen üreticinin lehine olur kanısındayız. Yeter ki üretici mağduriyeti son bulsun. 
Özetle fındığın bugüne değin piyasa değeri üreticiyi tatmin etmemiştir. İnşallah bundan sonraki alımlar üretici lehine verimli olur. Böylesi bir üretim politikası üreticiyi ürettiği ürün konusunda daha titiz olmaya yöneltir. 
İşte fındık konusunda bugüne gelinceye dek bir takım acılar çekmiş olan üretici bu yakınmalarından kurtulacak ve emeğinin karşılığını almış olacaktır. Bu arada üreticinin ihmal edildiği yıllara ilişkin durum şiirlere de yansımıştır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık