Emin Bahri UĞURLU

Kobi'lere Özel Politikalar Ekonomik Büyümeyi hızlandırıyor


Emin Bahri UĞURLU
13 Eylül 2017 Çarşamba 14:30
Agromec

Türkiye ikinci çeyrek büyüme rakamının da ilk çeyrekte olduğu gibi iş dünyasında büyük bir memnuniyet yarattığını belirten TÜRKONFED; “Önümüzdeki döneme dair umutlarımız arttı.

Bu büyüme rakamı, Türkiye ekonomisinin 2016 üçüncü çeyrekteki daralmasının sona erdiğini ve ekonominin toparlanma döneminde olduğunu teyit ettiği gibi TÜRKONFED olarak özellikle üzerinde durduğumuz KOBİ odaklı politikaların ekonomik büyümeye olumlu katkısını da gözler önüne sermiştir” -Türkiye ekonomisin ikinci çeyrekte gerçekleşen yüzde 5,1 oranındaki büyümenin, 2016’da beliren yavaşlama tehlikesinden uzaklaşıldığına işaret ettiğini belirten Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) sürdürülebilir büyüme için yapısal ve ekonomik reformların uygulanmasının şart olduğuna dikkat çekti.

Büyümede Kredi Garanti Fonu (KGF) yoluyla gerçekleşen KOBİ–finansman modelinin büyük etkisi olduğunu düşündüklerini ifade eden TURKONFED; “Son veriler, KOBİ’lere özel politikalar üretildiğinde, ekonomide hızlı bir geri dönüş sağlanabileceğini gösteriyor. Şimdi odaklanmamız gereken ana alan büyümenin kalitesi ve devamlılığıdır. Bunun yolu da katma değeri yüksek bir üretim modeli ile dijitalleşmenin yönetişimden üretim süreçlerine kadar etkin bir şekilde uygulanmasından geçiyor ”.

Sürdürülebilir Büyüme için KOBİ’lerin Darboğazlarına Yönelik Çözümler Üretilmeli Özel tüketimin yüzde 3,2 artarak, büyümeye yüzde 1,9 katkı yapmasının, bir önceki çeyreğe göre tüketimin ivmelenmesinin kesildiğini göstermesi açısından önemli bir veri olduğunu dile getiren TURKONFED; “Devletin nihai tüketim harcamalarının da yüzde 4,3 azalması ve büyümeyi yüzde 0,6 aşağı çekmesi dikkat çekici. Ayrıca ihracatın büyümeye yüzde 2.25 katkı yapması da olumlu bir gelişme. Nitekim 10 aydır ihracatta yaşadığımız artış trendine ek olarak reel sektöre verilen desteklerin geri dönüşlerinin alındığını görüyoruz.

Yatırımlar içinde inşaattaki büyüme yüzde 25 iken, makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 9 daralma gözleniyor. Yatırımlardaki hızlanma ve özel tüketim harcamalarındaki yavaşlamanın, sürdürülebilir büyüme modeli ile uyumlu olması için, makine & teçhizat yatırımlarının da ivmelenmesi gerekiyor. Orta ve uzun vadeli büyüme potansiyelini, yatırımların kalitesinden etkilenecek olan faktör verimlilikleri belirleyecek. Bu da makine ve teçhizat alanına, insan kaynaklarına yatırım yapmadan hızlanamaz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de, TÜRKONFED olarak her platformda dile getirdiğimiz KOBİ’lerin darboğazlarına yönelik çözümler üretilmesinin, finansman tarafında olduğu gibi hızlı geri dönüşler sağlamasını bekliyoruz.”TURKONFED Haftalık Değerlendirme Raporuna göre;

TÜRKİYE EKONOMİSİ

 TÜİK ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Verilere göre, ekonomi 2017 yılının ikinci çeyreğinde  geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,1 oranında arttı. İlk çeyrek büyüme oranı da %5’ten %5,2’ye revize edildi. Nihai tüketim harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre %3,2 arttı, büyümeye katkı oranı ise %1,9 oldu. Yatırımlar ise %9,5 artarak büyümeye %2,9’luk katkı sağladı. İnşaat yatırımları %25 artarken makine ve teçhizat yatırımları %8,6 geriledi. 

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre %14,5 artarak piyasa  beklentisi olan %9,4’ün üstünde gerçekleşti. İmalat sanayinin geçen yılın aynı ayına göre %16 artışı bu durumda etkili oldu. Sanayi üretiminin önceki aya göre artışı ise %2,3 olarak gerçekleşti.  Merkez Bankası Eylül ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre, katılımcıların yılsonu yıllık enflasyon  beklentisi %9,46’dan %9,72’ye yükseldi. Yılsonu Dolar kuru beklentisi 3,72 TL’den 3,63 TL’ye gerilerken, 2017 yılı büyüme tahmini ise %4,4’ten %4,6’ya çıktı. 

TCMB, geçen hafta yayınladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda enflasyon verilerini değerlendirdi.  Raporda Ağustos ayında enflasyonun tekrar yükselmesinde en önemli etkenlerin işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış olduğu vurgulandı.

 DÜNYA EKONOMİSİ 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık