Ö. Faruk SÖNMEZ

Organizasyon mu oda ne?


Ö. Faruk SÖNMEZ
29 Şubat 2016 Pazartesi 10:31
Agromec

 

Cumartesi günü Samsun’da açılan TÜYAP kitap fuarını ziyaret etme şansını buldum. Öncelikle halkımızın ilgisi son derece memnuniyet verici idi, her yaş grubundan binlerce insan akın etmişti fuara. Samsun ‘a da yakışan bu idi. Salonlardaki konuşmacıları ayakta dinleyen insanları görünce umutlanmamak elde değil gelecek için.

İlçelerden ve merkezden öğrenciler öğretmenlerinin heyecanlı koşuşturmaları ile standlara ulaşmaya çalışıyorlardı. Özellikle ailelerin çocuklarını kitaplarla tanıştırma yazarlarla buluşturma arzuları mutluluk verici. Her kesimden her düşünceden yazarların ve yayınevlerinin bir arada okurları ile buluşması demokratik olgunluğun en önemli göstergesi idi benim için .

Ancak bu kadar güzelliği gölgede bırakan olay yine her zaman olduğu gibi ulaşım.  Üzülerek belirteyim fuar nedeni ile ortaya çıkan yoğun tarafik Samsun- Ordu karayolunda trafik güvenliğini tehlikeye atıyordu hele Tekkeköy kavşağının fuar alanına dönüş noktası daha da tehlike arzediyordu. Bu kendi araçları ile fuara gelenlerin durumu bir de toplu taşım araçları ile gelenler var. Terme, Çarşamba, Tekkeköy dolmuşları ile gelenler ana yolda inip karşıya geçebilme savaşı veriyor ve özellikle çocuklar yoğun tehlike altındaydı. Fuar yönetiminin 20 kişilik minibüslerle servis yapması başka bir sorundu  fuar dönüşü uzun kuyruklarda minibüs bekleyen araçsız gelen yolcular böyle bir organizasyona yakışmıyordu.

Oysa fuarlarda ilk düşünülen düzenli ve kapasiteli otobüslerle insanların taşınması değimlidir? Acaba bir tek ben mi böyle bir sorun algıladım diye düşünürken sosyal medyada Gülhanım Civelekoğlu arkadaşımın mesajını görünce bu konuyu buraya aktarma düşüncesi oluştu bende  güzel bir noktaya dikkat çekmişti arkadaşım. ’Kitap fuarındayım. Bir de maç olsaymış Doğu Karadeniz trafiği felç olacakmış demek ki. Düşünmeden yapılan yatırımlar, düşünmeden seçilen yerler. Nedir bu halkın çektiği çile.’

Evet, ilerleyen günlerde bu alanda bulunan 35.000 kişilik stadyum ve 7500 kişilik kapalı spor salonunda bir Pazar günü sportif karşılaşmalar yapıldığında burada oluşacak trafiği düşünemiyorum.

Bu kadar büyük yatırımları ilimize kazanmak elbette teşekküre değer ancak bunlardan yararlanmak insanlara eziyete dönüşmemeli yoksa sayın civelekoğlunun sayfasına yorum yazan arkadaşının  ‘Halk bu çileyi seviyor ‘ dediği gibi işi oluruna mı bırakmamız lazım bilemiyorum.

Futbolda güzel bir değim vardır önümüzdeki maçlara bakacağız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık