Ana Sayfa Samsun Haberleri 2 Aralık 2019 488 Görüntüleme

Biyokütle Santrali Ovayı Yok Edecek

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde Çarşamba Ovası'nın tam ortasında kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santralleri'nin ne kadar zararlı oldukları bütün dünya da gözler önüne serilirken, firma vermiş olduğu reklamlarda zararsız gibi göstermekte.
Biyokütle Santrali Ovayı Yok Edecek

Oltan Köleoğlu Şirketi, ısrarla Biyokütle Santralleri’nin zararsız olduğu yönünde reklam vererek halkı yanıltma çabası içerisinde. Yurt dışında yapılan araştırmalar neticesinde Biyokütle Santralleri’nin, Odun yakma, özellikle eksik yanma durumunda, partikül madde (PM1, PM2.5, PM10) ve ağır metaller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH), metan dışı uçucu organik bileşikler, kalıcı organik bileşikler ve karbon monoksit dahil olmak üzere insan sağlığına ve çevreye zararlı hava kirleticilerinin önemli bir kaynağı olabildiği belirtildi.

Avrupa Komisyonu 1 ile 50 MW arasında bir nominal termal girdiye sahip yakma tesislerinden gelen hava kirletici maddelerin emisyonlarını kontrol etmek için yeni bir Direktif (Directif74) önerisini kabul etmiştir. Komisyon, artan biyokütle kullanımı ile hava kalitesi arasındaki muhtemel olumsuzluklardan kaçınmayı amaçlamaktadır, aksi takdirde hava kirliliği arttığı belgelenmiştir.

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın rakamlarına göre “temiz” – yani kimyasal olarak işlenmemiş olarak yanan – odun, 79 farklı kirleticiyi yayar. Bunlar arasında azot oksitler, kükürt dioksit ve partikül maddeler, dioksinler ve furanlar, formaldehit, benzen, kadmiyum, arsenik, krom ve kurşun bulunur. Bunlardan bazıları solunum ve kalp hastalıkları, diğerleri kanser, doğum kusurları ve diğer sağlık sorunları ile bağlantılıdır. Kimyasal işlemden geçirilmiş odunların yakılması, daha fazla farklı kirletici ve daha yüksek oranda dioksin ve furan, ağır metal ve diğer bazı toksinlerin salınmasına yol açmaktadır.

Bütün bu sonuçlara rağmen Samsun’da iktidar partisi siyasetçilerinin Oltan-Köleoğlu firmasının avukatı gibi hareket etmesi ayrıca şehirde tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Ayvacık Destek Bekliyor

Ayvacık Destek Bekliyor

Tema Tasarım | Osgaka.com