Ana Sayfa Samsun Haberleri 27 Kasım 2019 330 Görüntüleme

Çarşamba Ovası Cehenneme Dönecek

Çarşamba Ovası Cehenneme Dönecek

Türkiye’nin en verimli tarım alanlarından biri olan Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali’nin (BES), yaratacağı çökelti ile besin zincirini oradan da insan sağlığını vuracağı, akciğer hastalıklarına yol açacağı, Karadeniz bölgesinden taşınacak zirai atıklarla beraber haşere popülasyonunun artıracağı ve bölgede ciddi hastalıklara yol açacağı kaydedildi

 

YILDA 250 BİN TON ATIK İŞLENECEK

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılması planlanan ve faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin en büyük ikinci Biyokütle Enerji Santrali (BES) olacak projede süreç devam ediyor. Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından Türkiye’nin en verimli tarımsal alanlarından biri durumundaki Çarşamba Ovası üzerine kurulacak santralde, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal atık bertaraf edilmesi ve yaklaşık 200 milyon kWh yenilenebilir elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

 

DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDULAR

Yapılmasına karşı tepkilerin bitmek tükenmek bilmediği biyokütle enerji santralini Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı ve Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan’a sorduk.

 

‘BESİN ZİNCİRİYLE İNSANLARI VURACAK’

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Söz konusu bölgede kurulması planlanan santralde, tüm atıklar yakılıp enerji sağlanacak ve sonucunda ciddi bir kül atığı ve kükürt başta olmak üzere pek çok türde zehirli gazın bacadan salınımı gerçekleşecek Aslında bu herkesin bildiği konu. Nasıl sobada ateş yaktıktan sonra bacadan zehir çıkar, sobada da kül kalır aynen böyle olacak ancak burada bunun çok daha büyük boyutlusu yaşanacak. Bahsettiğimiz yer, Türkiye’nin en verimli ovalarından biridir. Bu alanda yaşanacak hava kirliliğinin yanı sıra havadaki çökelti önce toprağa ve sonra da suya geçiş yapacak, üretilen ürün üzerinde ciddi olumlu etkiler bırakacak. Burada yaşanacakların kapsamına, çapına ve hava akımına da bakıldığında çökeltinin nereye uzanacağı belli değil. Santralin, bölgedeki besin zinciri üzerinden insan sağlığına olumsuz etkileri olacak” diye konuştu.

 

‘AKCİĞER HASTALIKLARI YAŞANACAK’
“Doğrudan baca gazından cıkacak kimyasallar hava kirliliğine neden olacak” diyen Dr. Murat Erkan, “Bölgede yaşayan insanlarda özellikle akciğer hastalıkları yaşanacak. Çevreye yayılacak küller, bizleri ciddi oranda etkileyecek. Karadeniz bölgesi, bilindiği üzere nemli bir iklime sahiptir ve bölge alerjik hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları ve kronik hastalıklarla dikkati çekiyor. Buraya kurulacak santral, bu hastalıkların önünü daha da açacacak” şeklinde konuştu.

 

‘AKLA VE BİLİME AYKIRI BİR SÜREÇ’

Santrallerin verimli alanlara inşa edilmesinin politika haline geldiğini ifade eden Dr. Murat Erkan, “Bir santral kurulduğunda, onun yanına ertesi gün başka bir santral kurulmasının önü açılmış oluyor. Yani her santral başka bir emsal teşkil ediyor. Santrale karşı değiliz, ancak yanlış alanlarda yapılmasına karşıyız. Biz hep bunu anlatmaya çalıştık. Yapılan santrallerin yanlış alanlara yapıldığını vurgulamaya çalıştık. Bu tür yatırımlarda toplumu, çevreyi, sağlığı, ekonomiyi, ülkeyi ve dünyayı çıkartıp, artısı eksisiyle hesaplama yaptığımızda bize katkısı olması gerekiyor. Ancak Çarşamba Ovası’na kurulması düşünülen bu santralde böyle bir katkı göremiyoruz. Kısacası, burada birilerine iş yaptırılmak isteniyor ve bir rant dönüyor. Çarşamba Ovası’nda insan sağlığı gözardı ediliyor. Santralden çıkacak çökelti, Çarşamba Ovası’nın tamamıyla doğal ve ekolojik yapısını değiştirecek. Özellikle vurgulamak istiyorum, bu santral emsal olacak. Yanına başka bir biyokütle ve belki bir termik santral düşünülecek. Bizi daha büyük sorunlara sürükleyecek. Samsun, akla ve bilime aykırı enteresan bir süreç geçiriyor. Ben bu durumu, Samsun’un sahipsiz olmasına bağlıyorum. Elbette, birileri kendilerine rant sağlamak ve uygun koşullarda daha fazla para kazanmak için uğraşacaklar ancak idareciler kamu yararına düşünecektir. Maalesef Çarşamba’da durum böyle değil.”

 

ÖZDAĞ: TÜRKİYE ELEKTRİĞİNİN YARISINI KULLANMIYOR

EMO Samsun Şubesi adına konuşan Mehmet Özdağ, “Ekonomik anlamda, kullanılmayan tarımsal alanların geri dönüşümü için Biyokütle Enerji Santrallerine olumlu bir yaklaşım var. Çarşamba Ovası’na kurulacak bu santral, şu anda psikolojik olarak destekleniyor. An itibariyle, Türkiye’nin kurulu elektrik gücü 90.4 bin megavattır. 2019 yılının Ağustos ayında, yani yaz mevsiminde klimaya ve elektriğe en çok yüklenilen bir dönemde Türkiye genelinde 46 bin megavat elektrik harcanmıştır. Türkiye bu rakamlara bakıldığında elektriğinin neredeyse yarısını zaten kullanmamaktadır” diye konuştu.

 

‘’KİMSE SANTRALE İHTİYACIMIZ VAR’ DEMESİN’

Türkiye’de enerji santrali kurulumuna ihtiyacın olmadığını söyleyen Mehmet Özdağ, “Türkiye’de elektrik arzına ihtiyacı yok. Devletin bu santraller üzerinde yüzde 100 alım garantisi vardır. Bu santral kurulup üretime geçerse, burada üretilen elektriğin kilovat saatine piyasa fiyatının yaklaşık 3 katı fiyat verilecek. Niye kuruluyor, karanlıkta mıyız? Türkiye’nin sanayi üretiminde 2 yıldır gerileme var. Enerki sektörünün borcunun, 10 milyar dolar yapılandırmaya ihtiyacı var. Kimse ‘Bizim bu santrale ihtiyacımız var’ veya ‘Oraya değil başka bir yere kurulsun’ da demesin. Böyle bir şey yok. İhtiyacımız yok. Zorlamaya gerek yok. Kimse söylemiyor ama biz söylüyorum; bu santral kurulduğunda, ne Çarşamba Ovası ne de Türkiye ekonomisi kazancak, burada sadece ilgili şirket kazanacak” şeklinde konuştu.

 

ÇARŞAMBA BELEDİYE BAŞKANINA SESLENDİ

SAMÇEP adına da değerlendirmede bulunan Mehmet Özdağ, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a seslendi. Mehmet Özdağ, “Çarşamba Beldiye Başkanına sesleniyorum; o ilçede binlerce insanın oyunu aldınız. İnsanlar da durumun farkında ve ilçeye santral kurulmasını istemiyor. Neden çıkıp bir kelime laf etmiyorsunuz? Siz de sorumlusunuz. Eğer bu santrali savunuyorsanız, neyi savunduğunuzu söyleyin” dedi.

 

‘ÇARŞAMBA’YA HAŞERELERLE HASTALIK TAŞINACAK’

Mehmet Özdağ, şöyle devam etti: “Çarşamba Ovası’na kurulacak olan bu santral, katı yakıtlı santraller içerisinde Türkiye’de kendi kategorisinde ikinci büyük santral olacak. Kapasitesi diğerlerinden çok büyük olacak. Kaplayacağı alan dehşet bir alan olacak. 180 dönüm arazide işlem yapılacak. Bakın santralde ateşin yanacağı yer, motorudur ve açık depolama havzası da motorun deposudur. Bu santrali çalıştırmak için 18 bin ton atık malzeme gerekmektedir ve bu malzeme için 20 günlük yakıt stoğu gerekmektedir. Böyle bir santrali işletmek için, 20 günlük yakıt stoğuna ihtiyaç vardır. Herkes ve biz de külden ve dumandan konuşuyoruz ancak Giresun’dan tutun Kastamonu’ya kadar tüm zirai atıklar toplanacak bölgeye gelecek. Bunların içerisinde hiç mi haşere olamayacak? Bu haşerelerle Çarşamba’ya hiç mi hastalık taşınmayacak? Çarşamba Belediye Başkanına tekrar sesleniyorum, açıklama yapmak zorundasınız. Sizi Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji seçmedi, sizi Çarşamba halkı seçti. Bu halka karşı sorumlusunuz.”

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Usta Twitter’dan Açıkladı

Usta Twitter’dan Açıkladı

Tema Tasarım | Osgaka.com