Ana Sayfa Samsun Haberleri 7 Kasım 2019 1493 Görüntüleme

Cıty Mall’da Usülsüzlükler Bitmiyor

Samsun Atakum İlçesi’nde yapılan Cıty Mall AVM’de usülsüzlükler bitmek bilmiyor. Kaçak yapı ile gündeme gelen ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin yıkacağım dediği AVM’nin , yapı kullanma izni olmadığı ortaya çıktı.
Cıty Mall’da Usülsüzlükler  Bitmiyor

Atakum İlçesi’nde yakın zamanda açılışı yapılacak olan  Cıty Mall AVM’nin  yapı kullanım izni olmadığı, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu tarafından açıklandı. Aynı zamanda kaçak yapılan bir kısmının da olduğu bilinen AVM’nin açılışına hangi belediye başkanı ve bürokratların katılacağı merak konusu oldu.

Samsun Mimarlar Odası başkanı İshak Memişoğlu yaptığı açıklamada , ofis ve iş yeri yapı ruhsatıyla alış veriş merkezi yapıldığını buna göz yuman belediyelerinde görevlerini kötü kullandıklarını belirtti. Memişoğlu,” Samsun ili, Atakum ilçesi, 8425 ada, 9 parsel sayılı üzerinde yapılmakta olan CITY MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ‘nin, Atakum Belediyesi tarafından verilen 20.07.2018 tarih ve 683 sayılı YAPI RUHSATININ YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA, Samsun 2.İdare Mahkemesinin 16.10.2019 tarih ve 2018/1275 Esas sayılı ilamıyla (EK: 1) karar verilmiştir. 20.07.2018 tarih ve 683 sayılı YAPI RUHSATI bir “Ofis ve İşyeri” Yapı Ruhsatıdır. Ancak yapılan bina bir “ALIŞVERİŞ MERKEZİ” olup, adı da CITY MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİDİR. “Ofis ve İşyeri” Yapı Ruhsatını verme yetki ve görevi alt belediye olan Atakum Belediyesine, “Alışveriş Merkezi” verme yetki ve görevi ise 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik gereğince Büyükşehir Belediyesine aittir” dedi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMIŞLARDIR

Seçim öncesi ve sonrası belediye başkanlarının görevlerini kötüye kullandıklarını açıklayan İshak Memişoğlu, “ Anılan Yürütmeyi  durdurma kararında , kararın dayanağı 29.08.2019 tarihli bilirkişi raporuna atıfta bulunularak “… sonuç olarak; davaya konu parsel üzerinde bulunan yapıya verilen onaylı ruhsata esas Mimari projenin; içerik, amaç ve tasarım yönünden 26 Şubat 2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddelerini sağlaması sebebiyle bir “Alışveriş Merkezi” projesi olduğu, Ofis ve İşyeri projesi olmadığı” görüş ve kanaatlerine yer verildiği görülmektedir.” denilmektedir. CITY MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ , 683 sayılı ruhsatın düzenlendiği 20.07.2018 tarihinden yaklaşık 1 yıl önce yapılmaya başlanmıştır.  Yapılan binanın ALIŞVERİŞ MERKEZİ olduğu apaçık ortada olduğu gibi tanıtım bürosunda CITY MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ yazdığı ve tanıtımları da bu şekilde yapıldığı halde, gerek dönemin Atakum Belediyesi, gerek seçim sonrası Atakum Belediyesi, gerek dönemin Büyükşehir Belediyesi, gerek ara gerekse seçim sonrası Büyükşehir Belediyesi , “Ofis ve İş yeri” yapı ruhsatıyla ALIŞVERİŞ MERKEZİ yapımına göz yummak suretiyle görevlerini kötüye kullanmışlardır” diye konuştu.

HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİDİRLER

Hukuk önünde hesap verilmesi gerektiğini belirten Memişoğlu, “Nihai karar verilip kesinleştiğinde, hukuka ve  kamu yararına aykırılıklar içeren buradaki uygulamaların  sorumluları  hukuk önünde hesap vermelidirler. İdari Yargılama Usulü Kanununun 28.maddesi uyarınca anılan kararın idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren gecikmeksizin uygulanması zorunludur.  Yürütmeyi  durdurma  kararı Atakum Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesine tebliğ edildiği halde hala uygulanmamaktadır.  Hatta, CITY MALL ALIŞVERİŞ MERKEZİ‘nin , yapı kullanma izni de alınmadığı halde açılış reklamları yapılmaktadır. Açıkça suç işlenmektedir. Bahse konu alandaki değişikliği de içeren Atakum revizyon 1/5000lik nazım imar planı ve revizyon 1/1000lik uygulama imar planının iptali talebiyle açılan davalar Samsun 2.İdare Mahkemesi tarafından kısmen kabul , kısmen ret edilmiştir.  Her iki karar da Samsun Bölge  İdare Mahkemesi 2.İdari Dava Dairesi’nde , konunun ivediliğine rağmen , öncelik de talep edildiği halde bekletilmektedir. Tüm yargı süreçleri ve kararların uygulanması Odamız tarafından da hassasiyetle takip edilmektedir, sonuna kadar da edilecektir” dedi.

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com