Ana Sayfa Samsun Haberleri 27 Kasım 2019 388 Görüntüleme

Tarımı Ölümle Tehdit Ediyor!

Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin (BES), yerinin yanlış olduğu ve faaliyete geçtiği andan itibaren Karadeniz bölgesindeki tarımı bitireceği kaydedildi. Santralin ayrıca, bölgedeki su kaynaklarına da zarar vereceği bildirildi
Tarımı Ölümle Tehdit Ediyor!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Tekin Kara ve önceki dönem ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun’un Çarşamba ilçesine kurulması planlanan Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’ni (BES) Gazete Gerçek’e değerlendirdi. Osman Nuri Pilgir, santralin yerinin yanlış olduğunu vurgularken, Tekin Kara, santralin faaliyete geçtiğinde bölgedeki tarımı öldüreceğini savundu. Hayati Tosun ise santralin günlük bin 500 ton su kullanımına ihtiyaç duyacağı ve bu suyun kullanımı ile bölgedeki su kaynaklarının ciddi zarar göreceğini kaydetti.

 

‘OVALARIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM’
Osman Nuri Pilgir, “Türkiye’de yaşanacak bundan sonraki 100 yıl insanlık için açlık ve kıtlık dönemidir. İklimlere baktığımızda son derece büyük değişimler olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle, ülkemizdeki tarım alanlarının anormal derecede tarım işleri ile uğraşması, yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Türkiye’de 7 tane ova var ve bunların 2 tanesi Samsun’dadır. Bu ovalarımız bizim en büyük varlıklarımız ve onlara en iyi şekilde bakmamız lazım. Gözümüz gibi bakmamız lazım. Siz getirip, bu ovalara tarımın dışında santral kurarsanız veya başka bir şey yaparsanız biz buna karşı çıkarız” diye konuştu.

 

‘KURULDUĞU YER YANLIŞTIR’

“Kimya Mühendisleri Odası’nın enerjiye ve yenilenebilir enerjiye karşı durması mümkün değil. Enerji olmadan üretim olmaz. Enerji bizim kanımız camımızdır” diyen Osman Nuri Pilgir, şöyle devam etti: “Bu santralin kurulacağı yer doğru bir yer değildir. Santralin daha kurak bir yere kurulması gerekiyor. Tarım alanları, lütfen tarım alanı olarak kullanılsın. Hepimiz bu sene domates, salalık, biber ucuza satılsın diye bakmadık mı? Bu ovalarımız bizi besliyor. Bakın, odunda kükürt yok, sülfür yok ama karbon var ve azot var. Odunun yakılması sonudunda tam 76 farklı kimyasal ortaya çıkmaktadır. Lütfen ovalarımızı öldürmeyelim. Tarım alanlarına, tarımı destekleyen fabrikalar ve seralar kurulsun, santral kurulmasın. Bunun bize ve topraklarımıza hiç bir faydası olmayacaktır.”

 

‘GÜNLÜK 630 TON YAKIT İHTİYACI OLACAK’

Hayati Tosun, “Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan santralde özü itibariyle kullanılacak yakıt kaynağı hayvansal, bitkisel, orman ve diğer sanayi atıklarından oluşacaktır. Burada niyet sorgusu yapacak olursak, söz konusu yakıt kaynağının bölgede yeteri kadarıyla olmadığını görüyoruz. Santralin günlük yakıt ihtiyacı 630 tondur ve bu ihtiyacı karşılamanın imkanı yok” şeklinde konuştu.

 

BÖLGENİN SU KAYNAKLARI HARAP OLACAK
“Ayrıca, santralde yakılacak nihayetinde bulunamayınca, su kullanımı gerekecek” diyen Hayati Tosun, “Santralde, günlük bin 500 ton su kullanımına ihtiyaç duyulacak. Burada önce su alınacak, saflaştırılacak ve arıtılacak. Bu su daha sonra da direnaja verilecek. Bu işlemlerden geçecek olan su, ister drenaja verilsin ister dereye verilsin. Gönderileceği yerde ne balık kalır, ne canlı kalacaktır. Bir de santrale su seçildiği anda çekildiği alandaki taban suyu da kayacak ve böylelikle bölgedeki su kaynakları etkilenecek, tuz seviyeleri yükselecek. Hem su kaynaklarımız, hem toprağımız tuzlanacak” şeklinde konuştu.

 

KARA: BÖLGEDEKİ TARIMI ÖLDÜRECEK

ZMO Şube Başkanı Tekin Kara ise “Söz konusu santral yatırım kaynağı itibariyle, kullanacağı suya ve yakacağına kadar Çarşamba Ovası’na zarar verecektir. Birinci sınıf tarım arazilerinin ve ovaların zarar görmesi kabul edilemez. İnsanın olmazsa olması gıdadır, gıda tarımdan geçmektedir ve bu proje de tarımı vuracaktır.  Bölgedeki tarımı öldürecektir. Çarşamba Ovası’na yapılacak bu santralin ne Samsun’da ne de bölgede yeri yoktur. Bu santralin kesinlikle bu alana yapılmaması gerekmektedir. ‘Biyokütle enerji santrali’ veya ‘yenilebilir enerji’ denilerek santral şirin gösterilebilir ancak işin özü itibariyle şirin değildir. Samsun, Karadeniz bölgesinin Çukurova’sıdır. Böyle bir bölgeye santral yatırımı kesinlikle düşünülmemelidir. Gelecek dönemde iklim değişikliği ve ülkenin kuzeyinden güneyine dönüşüm yaşanacağı göz önüne alındığında, tarımsal envanterin son kaleleri olan bu topraklarımızın amaç dışı kullanılmaması aksine üretimin daha da artırılması gerekmektedir. Topraklarımıza sahip çıkmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com